İmplant Tedavisi Nasıl Uygulanır Ve Ne Kadar Sürer?

Ortopedik İmplant Nedir Ve Uygulanma Yöntemleri Nasıldır?
16 Temmuz 2019
İmplant Yapımı Hasta İçin Zor Mudur?
16 Temmuz 2019

İmplant Tedavisi Nasıl Uygulanır Ve Ne Kadar Sürer?

Çene kemiğine yerleştirilmekte olan ve protezlere destek olması adına yapılan yapay diş köklerine implant adı verilmektedir. Titanyum yapıya sahip ve vidaya benzer bir görünüme sahip olan implant, eksik dişlerin yerine, uzun ömürlü ve yaşam boyu problemsiz bir biçimde kullanılmaları amacıyla yapılmaktadır. İmplant, ağız, çene ve diş cerrahları tarafından steril bir ortamda ve küçük bir cerrahi işlem ile çene kemiğine yerleştirilmektedir. İmpant ameliyatının yapılmasının ardından ortalama iki ya da üç ay içerisinde çene kemiğine yerleştirilen implant, tamamen çene kemiğine tutunmaktadır. İmplantın tamamen çene kemiğine tutunmasının ardından çene kemiğinde gerçek bir diş kökünün yerini almakta ve üzerine yerleştirilecek olan diş protezini taşıyabilecek duruma gelmektedir.

 

İmplat Tedavisinin Avantajları

İmplant tedavisinin sunduğu en önemli avantaj, implant proteze sahip olmaktır. İmplant protez ise hastanın kaybetmiş olduğu dişlerinin yerine hemen hemen aynı özelliklere sahip sabit dişlere sahip olması demektir. Ayrıca implant dişler, uzun yıllar kalıcı olarak kullanılabilmektedir. Ayrıca implant protezi uygulanan hastalar, kendi dişleri gibi tamamen sorunsuz bir şekilde kullanabilmekte ve rahatlıkla bakım yapabilmektedir. İmplant uygulamasının bir diğer avantajı ise diş çekimi yapılan ya da diş kaybı yaşanan bölgede kemik erimesi riskini azaltması ve hatta ortadan kaldırmasıdır. Sağlık açıcısından da herhangi bir zararı olmayan implant, çene kemiğinde eksik olan dişleri tamamlayabilmek için uygulanan en kalıcı tedavi yöntemlerinden biridir.

 

Kimlere İmplant Yapılabilir

İmplant uygulaması yapılacak olan hastaların, implantların yerleştirilebileceği kemik yapısının bulunması gerekmektedir. Şayet kemik yapısı bulunmuyorsa yapay kemik oluşturulmaktadır. Ayrıca implant uygulamasının yapılmasının ardından yaraların iyileşmesine engel olacak sistemik bir hastalığın bulunmaması gerekmektedir. Çene kemiğine uygulanacak olan vidaların, bir genişliği ile bir boyu bulunmaktadır ve çene kemiği de bu ölçüleri alabilecek uygun genişliğe sahip olabilmelidir. Başarılı bir implant operasyonun başarılı bir şekilde gerçekleştirilebilmesi çene kemiğinin durumuna bağlıdır. Tüm bunların yanı sıra implant uygulaması öncesinde de sonrasında da diş etlerinin sağlıklı olması gerekmektedir. Kemik gelişimini tamamlamamış yani on sekiz yaş öncesi kişiler için ise implant tedavisi uygun değildir.

 

İmplant Tedavisinin Süresi

İmplant uygulaması, genel anestezi, lokal anestezi ve sedasyon altında hastanın durumuna göre gerçekleştirilebilmektedir. Yapılan anestezi sayesinde implant operasyonu acı duymadan gerçekleştirilmekte ve operasyon sonrası oluşabilecek ağrılar için de doktor tarafından ağrı kesici reçete edilmektedir. İmplant operasyonunun süresi ise yapılan işlemlerin içeriğine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Yarım saatte tamamlanan implant operasyonu var olduğu gibi bir ya da iki saat içerisinde de tamamlanabilen implant operasyonu bulunmaktadır. Bu tamamen gerçekleştirilen operasyon içeriğine göre değişmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir