İmplant Nedir? Kimler İmplant Yaptırabilir?

Implant Nedir Ne Gibi Zararları Vardır?
19 Temmuz 2019
Diş İmplant Operasyonları Nedir Günümüzde Kimlere İmplant Uygulanabilir?
19 Temmuz 2019

İmplant Nedir? Kimler İmplant Yaptırabilir?

İmplant nedir diş sağlığında önemli bir yere sahip olan ve de ana dişi kadar olmasa bile dişleri çürümüş ve çekilmek zorunda kalmış olan bireylerin başvurabileceği alternatif bir seçenektir. Çene kemiğine yerleştirilmek suretiyle protezlere destek amacı ile uygulanan ve de yapay bir dış köküdür. Oldukça uzun ömürlüdür ve yapısı çoğunlukla titanyumdan oluşan vidalardır. Bu vidalar oldukça steril bir ortamda ve bir diş doktoru tarafından gene kemiğine sabitlenmektedir. Daha sonrasında ise bu implantlar 2 ila 3 ay içerisinde bütünüyle çene kemiğine tutulmaktadır. Tüm bu aşamalar atlatıldıktan sonra ise bu vidalar artık sapasağlam bir diş kökü haline gelir ve sonuç olarak ta üzerine takılacak olan protezi rahatlıkla taşıyabilecektir.

 

İmplant Nedir Ve Uygulanması Nasıldır?

İmplant nedir sorusuna verebileceğimiz en güzel cevap ise yapay bir diş köküdür diyebiliriz. Bunun yanında implant her kese de uygulanabilen bir yöntem değildir. İmplant yapılabilmesi için kişide bazı şartların bulunması gerekir. Bunlardan birincisi sağlam bir kemik yapısı, ikincisi ise sorunsuz diş etlerinin bulunmasıdır. Ancak çene kemik yapısının sağlam olmadığı durumlarda dahi çene cerrahisi ile bu sorun da çözülebilmektedir. Bu alanda da günümüzde oldukça başarı oranı da yüksek sonuçlar alınabilmektedir. İmplantın diğer bir avantajı da mağdur bireylerin adeta ana dişi kadar sağlam ve bunun yanında daha da düzgün dişlere sahip olabilmesidir. Uygun koşullarda ve steril bir ortamda ve de işinde kendini kanıtlamış uzman bir hekim tarafından yapılan bir İmplant kişiye ana dişlerini aratmayacak şekilde hayatına devam edebilmektedir.

 

İmplant Nedir? İmplant Süreci Ne Kadar Ve De Acılı Bir Süreç Midir?

İmplant nedir konusu daha önce de söz ettiğimiz gibi diş köküdür ve uygulayan hekimin uzmanlığına göre de bu acılı ve ya acısız olabilecek bir süreç haline gelebilmektedir. İmplant operasyon süreci duruma göre değişebilmekle beraber 1 ile 3 saat arasında da değişebilmektedir. Daha sonrasında ise iyileşme sürecine bağlı olarak ortalama 3 ay içinde de kalıcı protezler de yerine sabitlenir ve bu şekilde tedavi tamamlanmış olur. Acı konusunda ise şunu söyleyebiliriz ki operasyon esnasında anestezi uygulandığı için acı hissedilmemektedir ancak daha sonrasında ağrı oluşabilmektedir. Bunun için ise uygun dozda ağrı kesici verilerek bu durumun da bu şekilde ortadan kaldırılması sağlanır. Ayrıca enfeksiyon oluşumunu da engellemek için uygun antibiyotikler verilmektedir.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir