İmplant Ne Demek?

Günümüzde İmplant Ne Kadar?
19 Temmuz 2019
Magnetic Mallet Osteotom Sistemi
26 Temmuz 2019

İmplant Ne Demek?

İmplant ne demek implant, titanyumdan yapılma bir malzeme ile çekilmiş olan dişlerin yerine yerleştirilebilen ve ana dişi kadar olmasa da gayet başarılı bir işlemle çeneye takılan bir diş kökü oluşturma yöntemidir. Bir nevi diş ekme olarak ta tabir edilen implant, geçmişte hayal bile edilemeyen bir teknikle günümüzde birçok insanın tercih ettiği bir diş yenileme yöntemidir.
İmplant ne demek? Köprü ve hareketli protez gibi yöntemlerin de yıllardır uygulandığı bu sektörde adeta vazgeçilmez bir alternatif haline gelmiştir. Doğal dişlere en yakın yöntem olan implant, herkesin de etkin bir şekilde kullanabileceği bir yöntemdir.

 

İmplant Tedavisinin Amacı 

İmplant ne demek diye merak eden insanlar aynı zamanda bu tedavinin de amacını merak ediyorlar. Bu diş tedavisinin amacı, sağlam ve güvenilir bir şekilde uygulayarak kişiye daha güçlü bir çiğneme fonksiyonu oluşturmaktır. Diş durumu beslemeyince direk olarak etkilediği için implant uygulanan kimselerin beslenmesi de daha iyi olacaktır. Özellikle daha düzgün dişler ortaya çıkacağı için kişinin kaybettiği özgüveni tekrar yerine gelir. Takıp çıkarmak suretiyle kullanılan protezler bireylere özgüven kaybettirmektedir. Bu durumdaki kimseler sosyal hayatta da birçok olumsuz durumlar ile karşılaşmaktadır. İmplant uygulaması sayesinde hareketli protezden kurtulunur ve daha konforlu bir yaşam  kazanılır. Diğer yöntemlere bakıldığında implant yöntemi adeta kişinin kendi dişi gibi hissetmesini sağlamaktadır. İmplant sayesinde seçene kemiği de korunmuş olmaktadır. Dişin çekildiği bölgede kemik erimesini önler. Kaybedilen dişler implant sayesinde daha estetik bir şekilde yenilenmektedir.

İmplantın Avantaj Sağladığı Durumlar

En az bir diş eksikliğinde dahi implant tedavisi uygulanabilmektedir. Eğer çene yapısında yeterince yoğunlukta ve de kalınlıkta kemik bulunması gerekmektedir. Ancak bazı rahatsızlığın olduğu durumlarda implant tedavisi yapılamamaktadır. Bu hastalıklardan bazıları:

  • Diyabet (ancak kontrol altına alınamayan diyabet)
  • Sigara kullanımı ve çok fazla derecede alkol tüketimi
  • Hamilelik durumu
  • Doğuştan gelen bazı hastalıklar
  • Radyoterapi alan hastalar iki yıl beklemelidir.

implant ne demek konusu dünyada oldukça fazla talep gören bir konudur. Dünyada implant uygulanma âdeti yıllık olarak 500 000 civarındadır. Bu da oldukça yüksek bir rakamdır. İmplantın çok fazla sayıda çeşitleri de mevcuttur. Ancak bunların için de takip edilip uzun ömürlü olanlarının tercih edilmesi mutlaka en doğrusu olacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir